hzmuhammedinhayati.gen.tr
Hz Muhammedin Hayatı

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan YorumlarHudeybiye Antlaşması

Hudeybiye Antlaşması, 628 yılında(hicretin 6. ayı)Peygamber Efendimiz ve Ashabının umre ziyareti yapmak için Medine'den Hudeybi'ye hareket etmesi sonucu, Kureyşlilerin Müslümanları Mekke'ye almama kararı ile sağlanan ve Müslümanların aleyhine kurallar içeren bir antlaşmadır.

Mekke'nin müşrikleri, Medine'yi gasp etmek, Peygamber Efendi'mizi öldürmek ve Müslümanlığı yok etmek adına bin bir türlü çareye başvurmuş, bütün imkanlarını zorlamış, ancak başarılı olamamışlardır. Müslümanlık günden güne yayılarak, sayıca oldukça artmıştır. Fakat henüz Medine dışında bulunan topluluklar Müslümanlığı tam olarak tanıyamamıştır. Kabe'nin yakınında bulunan Kureyş Kabilesi, Hz. Muhammed'i kendi içlerinden çıkmasına rağmen benimsememiş, bulunduğu topraklardan çıkarmışlardır. Bu nedenle Müslümanlığı Medine'nin dışına yaymak, kabilelere kabullendirmek için Mekkeliler ile bir antlaşma yapılması gerekiyordu. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mekkeliler ile antlaşma yaparak, Müslümanlığı diğer bütün gruplara tanıtmayı arzuluyordu. Ayrıca Mekke'den ayrılmak zorunda kalan Müslümanlar, ayrılmak zorunda bırakıldıkları topraklarına karşı özlem içerisindeydi. Her zaman dua ve namazlarında yöneldikleri Kabe'yi 6 yıldır ziyaret edemiyorlar ve özlemini çekiyorlardı. Kabe'yi görmek ve ziyaret etmek tüm Müslümanların içinde büyük bir özlem haline gelmişti.

Hicretin 6. yılında Peygamber Efendi'miz rüyasında Kabe'yi ziyaret ettiğini görmüş ve çok kısa zaman sonra Müslümanlar ile birlikte Mekke'ye Kabe'yi ziyarete gideceklerini ashabına bildirmiş ve hazırlıklara başlanmıştı. Ancak o aylarda savaş yapılması yasaktı. Müslümanların tek gayesi savaş olmadan Kabe'yi ziyaret edebilmekti. Peygamber Efendimiz Mekkelileri ürkütmemek için ashabının silahlanmasına müsaade etmemiş, yalnızca birer tane kılıç almalarını istemişti. Hac ziyareti için Mekke'ye gidecek düşman toplulukları ile yolda karşı karşıya kalmamak için, ziyaretini Kabe ziyareti zamanından önce yapmaya karar vermişti. Yanlarına 70 tane deve alarak, umre ziyareti için ihrama girmişler, yolda herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmamak için 20 kadar Müslümanı öncü olarak tayin etmiş ve önden göndermişlerdi.

Mekkeliler Peygamber Efendi'mizin Kabe'yi ziyaret için yola çıktığının haberini almış ve paniğe kapılmıştı. Müslümanları Kabe'ye almamak için kararlılardı. İçlerinden öncü seçerek 200 kadar kişiyi aracı olarak Peygamber Efendi'mize kendilerini Mekke'ye almayacaklarını bildirmek için göndermişlerdi. Ancak Peygamber Efendi'miz bu kararı aracıları sayesinde öğrenmiş Kabe'ye gidiş yolunu değiştirerek Hudeybiye'ye sağ salim ulaşmışlardı.

Bu arada bir elçi, Peygamber Efendi'mize Kureyş'lilerin Müslümanları Mekke'ye almayacağını ve savaş için hazırlık yaptıklarını bildirmişti. Fakat Peygamber'imizin amacı kesinlikle savaş yapmak değildi, Kabe'yi ziyaret etmekti

Hudeybiye Antlaşması

Kureyş'liler ile görüşebilmek için, Hz Osman'ı önden Mekke'ye göndermişti. Hz. Osman Kureyş'in ileri gelenleri ile görüşmüş, niyetlerinin savaş değil, sadece Kabe'yi ziyaret etmek olduğunu bildirmişti. Ancak Mekkeliler Bu isteği kabul etmeyerek Hz Osman'a istersen Kabe'yi sen ziyaret edebilirsin demişlerdi, Hz Osman bu teklifi kabul etmedi. Hz Osman'ın bu teklife karşı çıkması Mekkelileri öfkelendirdi, Mekkeliler Hz. Osman'ı takibe alarak Onun Mekke'den ayrılmasına izin vermemişti.

Hz Osman'ın geri dönmemesi Müslümanları telaşlandırdı ve öldürüleceğine dair söylentiler çıkmıştı. Peygamber Efendi'miz Her olasılığa karşı tedbirlerini almıştı. Müslüman kardeşlerinden Allah için yapacakları savaşta, canlarını feda etmekten kaçınmayacaklarına dair söz vermeleri için yanına çağırdı. Hudeybiye'de tüm Müslümanlar Peygamberimize Allah için sonuna kadar savaşacaklarına dair söz verdiler. Mekkeliler Müslümanların birbirine kenetlendiğini görünce Hz Osman'ı serbest bıraktı ve Peygamber Efendi'mize barış yapmak için aracılar gönderdi.

Uzun bir tartışmadan sonra Hudeybiye Antlaşmasının şartları belirlendi:

  • Müslümanların Kabe ziyaretinde yalnızca 3 gün kalabilecekler, yanlarında silah bulundurmayacaklardı.
  • Müslümanlar o yıl Kabe'ye ziyaret gerçekleştirmeden dönecek, gelecek yıl ziyaret edebileceklerdi.
  • Müslümanlar Kabe'yi ziyarete geldiğinde Kureyş'liler Mekke'de bulunmayacak ve Müslümanlarla karşılaşmayacaklardı.
  • Mekkelilerden bir kişi Müslümanlar tarafına geçse ve Müslüman olsa bile Kureyş'lilere geri verilecek, ancak Müslümanlardan Kureyş'lilere sığınan olursa tekrar verilmeyecekti.
  • Yapılan Hudeybiye Antlaşması 10 yıl geçerliliğini koruyacak ve bu 10 yıl içinde taraflar arasında kesinlikle savaş olmayacaktı.

Hudeybiye Antlaşmasındaki bu şartlar Müslümanları oldukça üzmüştü. Çünkü her şey Müslümanların aleyhineydi. Fakat bu antlaşmanın Müslümanlar için faydalı olacağını Peygamber Efendi'miz biliyordu. Bu yüzden bütün şartları tereddütsüz kabullenmişti. Hudeybiye'den dönüşte ''Fetih Süresi' 'inmişti. Alla hu Teala bu antlaşmanın yenilgi değil, kazanç olduğunu bildirmişti. Gerçekten de Hudeybiye Antlaşması Müslümanların Medine haricinde yayılmasını sağlayan bir başlangıç olmuştu. Mekkeliler Hudeybiye Antlaşmasına kadar Müslümanları ufak ve yok olmaya mahküm bir topluluk olarak görüyordu. Bu antlaşma sayesinde Müslümanların ne denli büyüdüğünü onlarda anlamıştı. Bu antlaşmanın arkasından müşrikler ve Müslümanlar arasında iletişim daha fazla arttı ve peygamber Efendi'miz Müslümanlığı daha rahat bir şekilde duyurmaya başladı. Hudeybiye Antlaşmasından sonra gelen yaklaşık 2 yıllık sürede Müslümanların sayısı kat kat artmaya başladı. Hudeybiye Antlaşması 2 yıl kadar devam etti ve antlaşma bozuldu.

Yayınlanma Tarihi : 06.12.2013 08:55:39

Hudeybiye Antlaşması Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Hudeybiye Antlaşması"

AYÇA

Çok teşekkür ederim roje ödevimi buradan yaptım. Çok işime yaradı:):):):):)

018-5.-04

Kullanıcı oyu: 4,5

elif

çok güzel yarın sınav var emeği geçenlere teşekkürler

018-4.-05

Kullanıcı oyu: 4,5

nisanur

628 hicretin 6. ayı değil 6.yılıdır bir yanlışlık olmuş galiba onu düzeltirseniz sevinirim.

018-3.-28

Kullanıcı oyu: 4,5

Yusuf

Keşke daha kısa olsaydı

018-3.-22

Kullanıcı oyu: 4,5

Ayşenur

Çok güzel yararlı bilgilerle imam
Hatip öğrencilerini yardımci oluyorlar hemde normsl öğrencilerede

018-3.-06

Kullanıcı oyu: 4,5

Mehmet

Çok işime yaradı sağolun

018-2.-26

Kullanıcı oyu: 4,5

kerem

herşeyidin arkasından bir türkü söyle neymiş anne

018-2.-26

Kullanıcı oyu: 4,5

Güldane

Evet gerçekten işime yaradı ama eksik devamı olabilirdi hatta daha iyi olurdu .&9785;&9785;

018-2.-25

Kullanıcı oyu: 4,5

HASAN BASRİ

SAGOLUN ÇOK ISIME YARADI

018-2.-22

Kullanıcı oyu: 4,5

❤Zeynep❤

Çok teşekkür ederim çok yardımcı oldu.ALLAH razı olsun.

018-1.-15

Kullanıcı oyu: 4,5

FADİKMEN

Acayip işime yaradı yapan herkeze teşekkür
.

2017-12-30

Kullanıcı oyu: 4,5

bahar

cook begendim cok guzelmis ellerinize saglik

2017-12-10

Kullanıcı oyu: 4,5

İrem Nehir aşkın

Hudeybiye anlaşması
628 yılında hicretin 6. Ayı peygamber efendimiz ve ashabı umre ziyareti yapmak için medine den hudeybiye ye hareket etmesi sonucu kureşlilerin Müslümanların mekkeye almama kararı ile sağlanan ve Müslümanların aleyhine kurallar içeren bir anlaşmadır.
Mekkenin müşrikleri medine yi gasp etmiş peygamberi öldürmek ve Müslümanlık ı yok etmek adına bin bir türlü çareye baş vurmuş bütün imkanları zorlamış ancak başarılı olamamıştır

2017-11-28

Kullanıcı oyu: 4,5

Yusuf

Çok güzel anlatmışsınız

2017-11-12

Kullanıcı oyu: 4,5

Sinem

Çok işime yatlradi saolun

2017-10-19

Kullanıcı oyu: 4,5

Muhammet

Veli bey antlaşmasının bozulma nedeni mekkelilerden biri müslüman olsa bile kureyşlilere verilecek maddesinden dolayı bozuldu. Antlaşma gereği mekkeli müslümanlar teslim edildi. Müslümanları teslim almaya gelen muhafızları müslümanlar yolda öldürerek onlarda kurtuldu ve aralarında topluluk kurarak kervanlara çökmeye başladılar. Kureyşliler zarar etti. Bunu üstüne peygamber efendimiz s.a.v. ye gelip bahsettiğim maddenin çıkarılmasını istediler bunun üstüne antlaşma bozuldu

2017-10-11

Kullanıcı oyu: 4,5

Veli

Anlaşma niye bozuldu? Bir de ilk kim bozdu? Müşrikler mi Müslümanlar mı?

017-7.-02

Kullanıcı oyu: 4,5

hayat yildirim

Bana cok yardimci oldu

017-5.-15

Kullanıcı oyu: 4,5

Fatih Mert ÇAĞIL

Yazının başındaki tarih hicretin 6.ayı değil hicretin 6.yılı olacak.

017-5.-04

Kullanıcı oyu: 4,5

elmas nur bayraktar

Din Kültüru Odevime CokYardimci oldu tessekurler

016-3.-13

Kullanıcı oyu: 4,5

İste ben

Bu site odevlerimde bana çok yardımcı oluyor

016-2.-21

Kullanıcı oyu: 4,5

MUHAMMED

Site çok mu karılık yoksa ben mi anlamadım :/

016-1.-07

Kullanıcı oyu: 4,5

İbrahim

Çok Sağolun hz.muhammed hayattı sınavı tyaptım

2015-11-16

Kullanıcı oyu: 4,5

İSA

ÇOK SAĞ OLUN TÜM ÖDEVİMİ BU SAYFADAN YAPTIM ELİNİZE SAĞLIK :D :)

015-4.-19

Kullanıcı oyu: 4,5

NADYA

ÇOK SAĞOLUN DİN ÖDEVİM İÇİN YARDIMCI OLDU.

015-4.-18

Kullanıcı oyu: 4,5

BETÜL

ÇOK GÜZEL OLMUŞ İŞİME ÇOK YARADI :) :)

015-4.-06

Kullanıcı oyu: 4,5

SİZENE

ÇOK GÜZEL HARİKA OLMUŞ SINAVDA İŞİME ÇOK YARAYACAK BU SİTE BİR HARİKA TEŞEKKÜRLER...

015-3.-30

Kullanıcı oyu: 4,5

bilge

çok teşekkür ederim .Din dersi için işime yaradı

015-3.-17

Kullanıcı oyu: 4,5

kaan

gercekten cok guzel cok işime yaradı teşekkürler

015-3.-08

Kullanıcı oyu: 4,5

alihandro

gerçekten çok güzel olmuş.çok işime yaradı.

015-3.-02

Kullanıcı oyu: 4,5

melisa

çok uzun
biraz kısa lsa ödevimde kullanırdım ama yinede saolun

015-2.-22

Kullanıcı oyu: 4,5

dilekcan

çok güzel ama biraz kısa bilgiler var ://

015-2.-20

Kullanıcı oyu: 4,5

kevser

gerçekten çok işime yaradı tşk ederim

015-2.-18

Kullanıcı oyu: 4,5

gamze

Çok teşekkürler ödevime çok yardımcı oldu

015-2.-10

Kullanıcı oyu: 4,5

enes can

İyi bir sey internet nu sayade mulari ogreniyoz

2014-12-27

Kullanıcı oyu: 4,5

REX

GERÇEKTEN HARİKA OLMUŞ ÖDEVİMDE ÇOK İŞİME YARADI TEŞEKKÜR EDERİM

2014-12-24

Kullanıcı oyu: 4,5

ece

çok teşekkürler ödevimde çok yardımcı oldu

2014-12-05

Kullanıcı oyu: 4,5

ece arslan

Süperdi odevimi çok yaradı &9733;&9829;&9734;&9825;

2014-11-13

Kullanıcı oyu: 4,5

buse

eskiden bilgim yoktu ama şimdi var çok teşekkürler

2014-11-10

Kullanıcı oyu: 4,5

enes

çok teşekkürler ödevim için yardımcı oldu

2014-11-08

Kullanıcı oyu: 4,5

yaren

bana çok yardımcı oldu teşekkürler :D

2014-11-05

Kullanıcı oyu: 4,5

Kerem

çok güzel dersime yardımcı oldu teşekkürler...

2014-10-27

Kullanıcı oyu: 4,5

muaz

Hz Muhammed deyince sallallahu aleyhi ve sellem demeyi unutmayalım

2014-10-25

Kullanıcı oyu: 4,5

ibrahim

eskiden bilgim yoktu ama şimdi var saolun

014-5.-07

Kullanıcı oyu: 4,5

mehmet deniz

eskidden hic bilmiyodum ama artık hz muhammet artık benim kalbimde ve herkes

014-2.-25

Kullanıcı oyu: 4,5

hayriye

savaşlar çok zor geçmiş allah savaşanlara güç versin

2013-12-10

Kullanıcı oyu: 4,5
Diğer () yorumu göster

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Hadisler

Hadisler; Hadis, söz ve haber anlamına gelir. Hadis Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (sav) sözlerini ve hareketlerini anlatan sözler anlamın da kullanılır. Peygamberimizin ahlaki ve beşeri özelliklerinden oluşan sünnetinin s...

Cennet İle İlgili Hadisler

Cennet, İslam dininde insanların Allah'a kulluk göstermeleri ve ibadet etmeleri sonucunda kazanacakları mükafattır. Yani İslam dinine göre, iyi işler yaparak çevresindeki diğer insanlara örnek olan, iman edip ibadet eden bireyler,...

Kader İle İlgili Hadisler

İslamın 5 şartından birisi kadere inanmaktır. Toplum olarak çoğu insan hayrın ve şerrin Allah'tan geldiğine inanılır yani başımıza iyi yada kötü bir olay gelse kaderimiz de yazılıymış ve yaşanacakmış denir. Kader ile ilgili ayet v...

40 Hadis

40 hadis tabiri literatürde oldukça önemli bir yere sahiptir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) 40 yaşında peygamber olmuş, Musa peygamber 40 yıl çöllerde kalmış, ilk Müslümanların sayısı 40'a ulaşınca ibadete başlanmış, zekat m...

İslamda ilk İbadet

İslâmda Allah’a imândan sonra ilk farz kılınan ibâdet, namazdır. İkinci vahiy ile el-Müddessir Sûresinin ilk âyetlerinin indirilmesinden sonra, Mekke’nin üst yanında bir vâdide, Cibril (a.s.), Rasûlullah (s.a.s.)’e gösterip öğretm...

Hz. Muhammedin Doğumu

Hz. Muhammed'in Doğumu; O tertemiz bir sulbden, ahlaki meziyetlerle dolu bir soydan, Hz. Amine gibi asalet ve faziletlerle süslü, birkaç nesil yukarıda aynı soy ağacına bağlı, haya ve edep dolu bir hanımla, Abdullah gibi fiziki ya...

Hz Muhammedin Hayatı Çizgi Film

Hz Muhammedin hayatı çizgi film olarak hazırlanmıştır. Uzun metrajlı olarak çekilen çizgi film, Mekke'nin bin dört yüz yıl önceki sefalet döneminden, Hz Muhammed'in (s.a.v.) peygamberlik döneminin başlaması ve bütün dünyayı değişt...

Hayber Savaşı

Hayber savaşı, hicretin 7. Yılında yapılmıştı. Hayber şehri, Şam ve Medine yolu üzerinde Medine’nin 151 km kuzeyinde Yahudilerin ikamet ettiği bir şehirdir. Hz. Peygamber efendimiz Yahudi dilinde Hayber kale anlamına gelmektedir...

Mekke Müşriklerinin Müslümanlara Karşı Davranışları

İslâm’ın Mekke’de yayılmaya başlaması ile Mekke halkı iki kısma ayrıldı. l) Müslümanlar, 2) Müslümanlığı kabûl etmeyen müşrikler. Müşriklerin, Müslümanlara karşı davranışları, sırasıyla beş safha geçirdi: Alay, hakaret,...

Hz Muhammedin Kabe’nin Tamirinde Hakemliği

Hz. İbrâhim ve Hz. İsmâil tarafından yapılmış olan Kâbe, geçen uzun asırlar içinde yağmur ve sel suları ile harabolmuş, tâmir edilmesi gerekmişti. Kureyşliler, Kâbe binasını yıkarak, yeniden yapmaya karar verdiler. Yard...Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Hz Muhammedin Hayatı, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Mayıs - 2018