Hudeybiye Antlaşması Maddeleri
11 Temmuz 2024

Hudeybiye Antlaşması Maddeleri

Hudeybiye Antlaşması

Hudeybiye Antlaşması, 628 yılında (Hicretin 6. yılı) Peygamber Efendimiz ve ashabının umre ziyareti yapmak amacıyla Medine'den Hudeybiye'ye hareket etmesi sonucu, Kureyşlilerin Müslümanları Mekke'ye almama kararıyla sağlanan ve Müslümanların aleyhine kurallar içeren bir antlaşmadır.

Hudeybiye'ye Giden Süreç

Mekke'nin müşrikleri, Medine'yi ele geçirmek, Peygamber Efendimizi öldürmek ve Müslümanlığı yok etmek adına birçok çabaya başvurmuş, bütün imkanlarını zorlamış, ancak başarılı olamamışlardır. Müslümanlık günden güne yayılmış ve sayıca oldukça artmıştır. Ancak henüz Medine dışında bulunan topluluklar İslam'ı tam olarak tanımamıştır. Kabe'nin yakınında bulunan Kureyş Kabilesi, Hz. Muhammed'i kendi içlerinden çıkmasına rağmen benimsememiş, bulunduğu topraklardan çıkarmışlardır. Bu nedenle İslam'ı Medine'nin dışına yaymak ve diğer kabilelere kabul ettirmek için Mekkeliler ile bir antlaşma yapılması gerekiyordu. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, Mekkeliler ile antlaşma yaparak, İslam'ı diğer tüm gruplara tanıtmayı arzuluyordu. Ayrıca Mekke'den ayrılmak zorunda kalan Müslümanlar, ayrılmak zorunda bırakıldıkları topraklarına karşı özlem içerisindeydi. Her zaman dua ve namazlarında yöneldikleri Kabe'yi 6 yıldır ziyaret edemiyorlardı ve özlemini çekiyorlardı. Kabe'yi görmek ve ziyaret etmek tüm Müslümanların içinde büyük bir özlem haline gelmişti.

Kabe Ziyareti İçin Hazırlıklar

Hicretin 6. yılında Peygamber Efendimiz rüyasında Kabe'yi ziyaret ettiğini görmüş ve çok kısa zaman sonra Müslümanlar ile Mekke'ye Kabe'yi ziyarete gideceklerini ashabına bildirmiş ve hazırlıklara başlanmıştı. Ancak o aylarda savaş yapılması yasaktı. Müslümanların tek gayesi savaş olmadan Kabe'yi ziyaret edebilmekti. Peygamber Efendimiz Mekkelileri ürkütmemek için ashabının silahlanmasına müsaade etmemiş, yalnızca birer tane kılıç almalarını istemişti. Hac ziyareti için Mekke'ye gidecek düşman toplulukları ile yolda karşılaşmamak için, ziyaretini Kabe ziyareti zamanından önce yapmaya karar vermişti. Yanlarına 70 tane deve alarak, umre ziyareti için ihrama girmişler, yolda herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmamak için 20 kadar Müslümanı öncü olarak tayin etmiş ve önden göndermişlerdi.

Mekkelilerin Tepkisi ve Hudeybiye'ye Ulaşma

Mekkeliler, Peygamber Efendimizin Kabe'yi ziyaret için yola çıktığını haber almış ve paniğe kapılmıştı. Müslümanları Kabe'ye almamak konusunda kararlıydılar. İçlerinden öncü seçerek 200 kadar kişiyi aracı olarak Peygamber Efendimize kendilerini Mekke'ye almayacaklarını bildirmek için göndermişlerdi. Ancak Peygamber Efendimiz bu kararı aracılar sayesinde öğrenmiş ve Kabe'ye gidiş yolunu değiştirerek Hudeybiye'ye sağ salim ulaşmışlardı.

Hudeybiye'de Müzakereler ve Hz. Osman'ın Görevi

Bu arada bir elçi, Peygamber Efendimize Kureyşlilerin Müslümanları Mekke'ye almayacağını ve savaş için hazırlık yaptıklarını bildirmişti. Fakat Peygamberimizin amacı kesinlikle savaş yapmak değildi; Kabe'yi ziyaret etmekti. Kureyşliler ile görüşebilmek için, Hz. Osman'ı önden Mekke'ye göndermişti. Hz. Osman, Kureyş'in ileri gelenleri ile görüşmüş, niyetlerinin savaş değil, sadece Kabe'yi ziyaret etmek olduğunu bildirmişti. Ancak Mekkeliler bu isteği kabul etmeyerek Hz. Osman'a "istersen Kabe'yi sen ziyaret edebilirsin" demişlerdi. Hz. Osman bu teklifi kabul etmedi. Hz. Osman'ın bu teklife karşı çıkması Mekkelileri öfkelendirdi ve Mekkeliler, Hz. Osman'ı takibe alarak onun Mekke'den ayrılmasına izin vermedi.

Hudeybiye'de Müslümanların Kenetlenmesi

Hz. Osman'ın geri dönmemesi Müslümanları telaşlandırdı ve öldürüleceğine dair söylentiler çıkmıştı. Peygamber Efendimiz her olasılığa karşı tedbirlerini almıştı. Müslüman kardeşlerinden Allah için yapacakları savaşta canlarını feda etmekten kaçınmayacaklarına dair söz vermeleri için yanına çağırdı. Hudeybiye'de tüm Müslümanlar, Peygamberimize Allah için sonuna kadar savaşacaklarına dair söz verdiler. Mekkeliler, Müslümanların birbirine kenetlendiğini görünce Hz. Osman'ı serbest bıraktı ve Peygamber Efendimize barış yapmak için aracılar gönderdi.

Hudeybiye Antlaşmasının Şartları

  • Müslümanlar, Kabe ziyaretinde yalnızca 3 gün kalabilecek, yanlarında silah bulundurmayacaklardı.
  • Müslümanlar, o yıl Kabe'ye ziyaret gerçekleştirmeden dönecek, gelecek yıl ziyaret edebileceklerdi.
  • Müslümanlar Kabe'yi ziyarete geldiğinde Kureyşliler Mekke'de bulunmayacak ve Müslümanlarla karşılaşmayacaklardı.
  • Mekkelilerden bir kişi Müslümanlar tarafına geçse ve Müslüman olsa bile Kureyşlilere geri verilecek, ancak Müslümanlardan Kureyşlilere sığınan olursa tekrar verilmeyecekti.
  • Yapılan Hudeybiye Antlaşması 10 yıl geçerliliğini koruyacak ve bu 10 yıl içinde taraflar arasında kesinlikle savaş olmayacaktı.

Hudeybiye Antlaşmasının Önemi ve Sonuçları

Hudeybiye Antlaşmasındaki bu şartlar Müslümanları oldukça üzmüştü. Çünkü her şey Müslümanların aleyhineydi. Fakat bu antlaşmanın Müslümanlar için faydalı olacağını Peygamber Efendimiz biliyordu. Bu yüzden bütün şartları tereddütsüz kabullenmişti. Hudeybiye'den dönüşte 'Fetih Suresi' inmişti. Allahu Teâlâ, bu antlaşmanın yenilgi değil, kazanım olduğunu bildirmişti. Gerçekten de Hudeybiye Antlaşması, Müslümanların Medine haricinde yayılmasını sağlayan bir başlangıç olmuştur. Mekkeliler, Hudeybiye Antlaşmasına kadar Müslümanları ufak ve yok olmaya mahkûm bir topluluk olarak görüyordu. Bu antlaşma sayesinde Müslümanların ne denli büyüdüğünü onlar da anlamıştı. Bu antlaşmanın ardından müşrikler ve Müslümanlar arasında iletişim daha fazla arttı ve Peygamber Efendimiz İslam'ı daha rahat bir şekilde duyurmaya başladı. Hudeybiye Antlaşmasından sonra gelen yaklaşık 2 yıllık sürede Müslümanların sayısı kat kat artmaya başladı. Hudeybiye Antlaşması 2 yıl kadar devam etti ve antlaşma bozuldu.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Fatih Mert ÇAĞIL

14 Mayıs 2024 Salı

Yazının başındaki tarih hicretin 6.ayı değil hicretin 6.yılı olacak.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Teşekkürler Fatih Mert ÇAĞIL Bey, dikkatiniz için minnettarım. Yazıdaki yanlışı fark ettiğiniz ve belirttiğiniz için çok sağ olun. En kısa sürede bu hatayı düzelteceğim. Görüşlerinizi paylaşmaya devam edin, bu tür geri bildirimler bizim için çok değerli.

2. Cevap
cevap

Öngü

Hüdeybiye anlaşması sebepleri ve sonuçları açısından İslam tarihini çok etkiler. O dönemde peygamber efendimizin olaylara bakışı Hz Ömer ile tartışması bunların hepsi günümüze ışık tutan yorumlardir. Kriz döneminde nasıl davranılması gerektiğini yada hakkımızda ser bildiğimiz şeyin kısa bir süre sonra aslında hayra dönüşeceğini en güzel hüdeybiye de görürüz.

soru

hayriye

09 Mayıs 2024 Perşembe

savaşlar çok zor geçmiş allah savaşanlara güç versin

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Evet, savaşlar gerçekten de çok zorlayıcı olabiliyor. Dileğimiz barışın hâkim olduğu bir dünya. Allah herkese sabır ve güç versin.

soru

kevser

20 Nisan 2024 Cumartesi

gerçekten çok işime yaradı tşk ederim

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Kevser, yardımcı olabildiğime çok sevindim! Sizden böyle olumlu geri dönüşler almak beni gerçekten motive ediyor. Eğer başka bir konuda yardıma ihtiyacınız olursa, lütfen çekinmeden ulaşın. Teşekkürler!

2. Cevap
cevap

Kamanbay

Hudeybiye antlaşması müslümanların ne kadar aleyhine gözükse de yararına olacak şekilde sonuçlanmıştır. Bu da Peygamber Efendimizin Allahın izniyle ve takdiriyle öngörülü ve sabırlı olmasından kaynaklanmaktadır. Allahu teala bu antlaşmanın müslümanların aleyhine değil de lehine olacağını fatih suresini indirerek bildirmiştir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hz Muhammedin Hicreti

Hz Muhammedin Hicreti

Hz Muhammedin Çocukları

Hz Muhammedin Çocukları

İslamda ilk İbadet

İslamda ilk İbadet

Popüler İçerikler

Hz Muhammedin Hadisleri

Hz Muhammedin Hadisleri

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hz Muhammedin Güzel Ahlakı

Hz Muhammedin Güzel Ahlakı

Hayber Savaşı Sonuçları

Hayber Savaşı Sonuçları

Hendek Savaşının Sonuçları

Hendek Savaşının Sonuçları

Hz. Muhammedin Soy Ağacı

Hz. Muhammedin Soy Ağacı

Hz Muhammedin Peygamber Oluşu

Hz Muhammedin Peygamber Oluşu

Güncel

Hicret Nedir? Hicretin Sonuçları

Hicret Nedir? Hicretin Sonuçları

Güncel

Mekkenin Fethi ve Sonuçları

Mekkenin Fethi ve Sonuçları

Güncel

Peygamberimizin Hadisleri

Peygamberimizin Hadisleri

Hz. Muhammedin Doğumu

Hz. Muhammedin Doğumu

Hz Muhammedin Vefatı

Hz Muhammedin Vefatı

40 Hadisin Özellikleri

40 Hadisin Özellikleri

Hz Muhammedin Süt Annesi

Hz Muhammedin Süt Annesi

Kader ile İlgili Hadisler

Kader ile İlgili Hadisler

Hz. Muhammedin Torunları

Hz. Muhammedin Torunları