hzmuhammedinhayati.gen.tr
Hz Muhammedin Hayatı

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar | En Çok Tartışılan Konular | En Çok Okunan YorumlarHz Muhammedin Peygamber Oluşu

Hz Muhammedin Peygamber oluşu, kırk yaşlarında 610 senesinde Mekke'de gerçekleşmiştir. O dönemlerde Mekke'de bulunan hanif ve kendini dünya işlerinden soyutlayıp ibadete vermek isteyenler, recep ayında Hira dağına çekilerek, inzivaya dalarlardı. Hz Muhammed'in de 40 yaşlarında kalbinde oluşan yalnızlık duygusu, Hira dağındaki bir mağaraya çekilip, günlerce ibadetle uğraşmasına vesile olmuştur. Orada Allah'ın kudretini ve azametini düşünüp, ibadet yapıyordu. Hz Muhammed burada Allah tarafından kendisine verilecek olan büyük görevine hazırlanıyordu. Burada olduğu zamanlarda kulağına gelen ''Sen Allah'ın elçisisin.'' sözlerine rağmen, etrafında kimseleri göremiyordu. Kendisine verilecek olan görevin başlangıcında, sadık rüyalar görmeye başladı. Onun için bu süre altı ay boyunca devam etti. 

Hz Muhammed'e ilk vahiy gelişi

Yine Hira dağında ibadet yaptığı Ramazan ayının Kadir gecesinde, bir sesin kendisini adıyla çağırdığını işitti. Etrafına baktıysa da kimseleri göremedi. Etrafı nurla kaplanmıştı. Bu esnada kendisi de bayılmıştı. Kendine geldiği anda karşısında Cebrail'i gördü. Vahiy meleği Cebrail kendisine:

'' Oku'' diye seslendi. ''

''Ben okuma bilmem'' dese de, Cebrail üç kez ''Oku'' dedikten sonra, Hz Muhammed ''el-Alak'' suresinin beş ayetini okudu. Cebrail'in ardından bu ayetleri tekrarlayan Hz Muhammed, heyecanla evine gitmek üzere yola çıktı. Yolda ''Ya Muhammed, Sen Allah'ın elçisisin. Ben de Cibril'im'' diyen Cebrail'i gördü. Evine vardığında bu olanları heyecan içinde eşi Hz Hatice'ye anlattı. Hz Hatice kendisine,

Hz Muhammedin Peygamber Oluşu

''Öyle deme. Allah'a yemin ederim ki, Cenab-ı Hakk seni utandırmaz. Sen akrabanı gözetir, işini göremeyen aciz kişilerin yardımına koşarsın. Fakire verir, kazandırırsın. Misafiri ağırlar, hak yolunda meydana gelen olaylarda halka yardım edersin..'' sözleriyle destek oldu.

Nevfel oğlu Varaka'nın sözleri

Varaka İbrani dilini ve önceki dinleri iyi bilen Haniflerdendi. Hz Hatice bu olanlardan sonra Hz Muhammed'i Varaka'ya götürdü. Peygamberimizi dinleyen Varaka; '' Ya Muhammed sana müjdeler olsun. Allah'a yemin ederim sen Hz İsa'nın söylediği son Peygambersin. Gördüğün melekte Allah'ın Musa'ya gönderdiği Cibril'dir. Sana yardımcı olmak için genç olmayı isterdim. Lakin her Peygamber kavmi tarafından eziyete uğrar..'' Bundan kısa bir süre sonra Varaka ölmüştür.  

Nebilik ve Rasulluk

İlk vahiy sonrasında kısa bir süre herhangi bir şey olmadı. Peygamberimiz yine Hira dağından ibadetten dönerken yine bir ses duydu. Başını kaldırıp baktığında, daha önce Hira dağındaki mağarada gördüğü meleği gördü. Korkuyla evine doğru gitti. Evine vardığında Cebrail kendisine el-Müddessir suresine ait ilk ayetleri getirdi.

''Ey örtüsüne bürünmüş kalk, insanları azap ile korkut. Rabb'ının adını yücelt. Elbiseni temiz tutarak, kötü şeyleri terk et.'' (el-Müddessir suresi, 1-5)

Gelen ilk vahiy ile Hz Muhammed Nebi olmuş, başkalarına dini tebliğ etmek için görevlendirilmemiştir. Bu gelen ikinci vahiyle kendisine ''Risalet' verilmiştir. Hak dinini tebliğ etmek için görevlendirilmiştir. Burada açık davet emredilmemiştir.

Hz Muhammed peygamberlik yaptığı 23 yılın 13 yılını Mekke'de, 10 yılını Medine'de geçirmiştir. 610 ve 622 yılları arasındaki döneme Mekke dönemi, 622 ve 632 yıllarındaki döneme de Medine dönemi adı verilir.

Yayınlanma Tarihi : 31.12.2013 03:13:47

Yorumları ve Tartışma Forumları
İsminiz :
Yorumunuz :
Yorumunuza gelen cevapları takip etmek istiyorsanız, E - Posta adresinizi girmelisiniz. ( E - Posta Adresiniz Site de Yayınlanmaz)
Güvenlik : Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin

34 Yorum Yapılmış "Hz Muhammedin Peygamber Oluşu"Samet
07.11.2014
çok güzel oldu dersim çok sağolun sizin sayenizde ödevimi yapabildim

yusuf
02.11.2014
cok güzel bi site artık hap bu siteye gircem

aleyna
30.10.2014
bana tiyatro lazım ama acil ama yinede yardımcı oldunuz teşekkürler

Muhammet
19.10.2014
kamil Allah seni bağışlasın
Allah bu siteyi kuranı ve yazanı cennetin en güzel yerine koysun

ezgi
12.10.2014
Evet sen git önce dinini öğren sonra bu tip konuşmalar yap bu arada bu siteye bayildim tesekkurler

ercan
21.07.2014
Efendimiz s.a.v. islamiyeti yaymak için o evlilikleri yapmıştır.bilip bilmeden saçma sapan yorumlar yapıp günaha girmeyin.ayrıca 9 yaşında biriyle evlendiği haberi yalandır.Selam dua ile.

Baran
02.06.2014
Kamil arkadaşım hatalısın fakat Hz. Muhammed neden genç kızları , çocukları evlat edinmek yerine evlenmeyi tercih ettini anlamış değilim

yusuf demirkan
31.05.2014
kamil denilen şahız sen kimsinki milyarlarca insanın inandığı hz muhammed s.a.v hakkında ileri geri konuşursun sen müslümanlığı bırak insan bile değilsin. sen kimi yargılıyorsun o hürmet edilecek eşleri ihtiyaç sahibi kadınlardı 9 yaşındamış yanındamıdın . ama suç sende değil seni eğitmeyen ailende sen sadece nefes alıyorsun allah günahlarını affetsin .

rana
13.05.2014
Kamil misin nesin sen eğer böyle düşünürsen sonun çok kötü olacak peygamberimizin hayatı hakkında böyle düşünmen çok yanlış ben 12 yaşındayım eğer Allaha inanıyorsan (ki ona da inanmıyorsundur )bu şeyleri yaratan kim her şey kendiliğinden mi oluyor sanıyorsun bu evrendeki düzek ahenk her şey bir ipucu eğer allaha inanıyorsan allahın inan dediklerine de inanmalısın Yüce kitabımız Kuranı kerim ise Allahın sözlerinden oluşmaktadır ve bunda hiçbir değişiklik yapılmamıştır eğer yapılsaydı Allah inan ki buna izin vermezdi ayrıca peygamberimizin hanımları ile dalga geçme onlar ihtiyaç içindelerdi peygamberimiz onları koruma amacıyla evlendi sen Kokoca peygamberimiz (savc)ile uğraşacağına kndine bir çeki düzen ver Allahına hamd et tevbe e

Müslüm
07.05.2014
kamil denilen şahıs. sen dinini nasıl kullanıyorsun. senin bu dediğin var ya müslümanlığa sığmaz sen yahudi misin? hırıstiyan mısın? tamam peygamberimizin bir sürü karısı olmuş ama onlara sahip çıkmak için onlarla evlenmiş. ayrıca hiç de dokuz yaşında karısı olmamış. okuma bilmemesi onun hatası değil. senin gibi insanlarla uğraşıp durduğu için okuma öğrenmeye fırsat olmamış. senin aklın var mı da konuşuyorsun. çok konuşma bizden daha dindar olan insanlar senin soyunu kurutur.

yaren
21.04.2014
yaa din hcası çok zor verdi ndn yaa okul adlarınızı yazsanıyaa belki aynı çıkar?????????

zümral
21.04.2014
arkadaşlar burda peygember efendimize saygısı olan onu sayıp onlarla ilgilenerek namaz kılan vb şeyleri yapan arkadaşlarımaz teşşekür ediyorum arkadaşlar namazını ılan iyi bir ana baba olun iyi bir arayın vb şeyleri yapıp peygamber efendimize benzemek isteyenlere ve benzeyenleretekrar teşşekür ediyorum arkadaşlar sevap kazanın ve şeytana değil meleğe uyun

su
20.04.2014
ödevime çok yardımcı oldunuz teşekkürler

ece
04.04.2014
bencede çok güzel olmuş ve ödevime yardımcı oldu tşk ederim

ali
03.04.2014
ödevime yardımcı oldu iyi ki yazmışsın

kamil
21.03.2014
muhammedin yazilan hayatini ve peygamber olusunu okudum aklim mantigim almiyor vahi dediginizi nerden uyduruyorsunuz bahsettiginiz ayetleri kim yazmis peygamber denilen adamin okur yazarligi yokki nerden anlayacak o ayetleri allah neyle yazmis madam o zaman öyleydi neden peygamber öldü madem dinin elclsl o neden onu öldürdü madem onu elci yapti ya öldürmeseydi yada onun yerine birisini tayin etseydi insanlari daha kac yil kandirip uyutacaksinizki böyle sacmaliklar olurmu güya peygamber kuran ayetlerini cogaltmis okur yazar olmayan insan nasil cogaltabilir bunlar cag disi sacma sapan seyler bu kusaktaki insanlari kandirirsinizda sonrasi ne olacak gün gelecek bilim okuyan insanlar bu sacmaliklari lanetliyecek aslinda ne din vardir nede peygamber bunlari insanlar kendileri uydurmus cevap yazin beni ikna edin bu yazilari kimler okuyorsa cevap yazin beni inandirin bu anlatilanlarin gercekle hic alakasi yok adami ilah yaptiniz peygamber olacak adam memlekette kadin birakmamis 9 yasindaki kizlari kari yapmis karisinin sayisi bilinmiyor adam siradan gecmis helal olsun cevap yazin

songul
20.03.2014
cok guzel yazanin ellerine saglik peygamberimizden
yazilan siteleri kim begenmez tesekur ederim

yakup
07.03.2014
saolun odevime çok yardımcıoldunuz

melih
05.03.2014
arkadaşlar hepinize selkamün aleyküm

beste
19.01.2014
allahım iyiki varsın iyiki Hz.muhammet sallallahu alevi vesellemi bizim yani tüm bu halkımız için seçtin bunu kendi adıma söylüyorumki seni çok seviyorum yüce rabbim

didem
23.12.2013
Ben çok beğendim içeriği falan müthiş olmuşş performans ödevimi yaparken çok yardımcı oldu bu yazanın ve hazırlayanın eline koluna sağlık ALLAH RAZI OLSUN


yusuf sengul
21.12.2013
aynnen hepsini okudum 31 sayfada gorursunuz hepsi ayni tarihte yazilmis yazi begen dim ama supelen me duygusu var

esma
14.12.2013
çok güzel bence ben çok çok beğendim

umut gündüz
13.12.2013
size çok teşekür ediyorum pırojs ödevimi yaptım çok teşekür ederim

figen sarı
12.12.2013
BU KONU İŞİME ÇOK YARADI TÜM ARKADAŞLARIMA ÖNERİRİM..

mehmet
12.12.2013
benim performans odevime yardım etti

ÜMİT DOĞAN
10.12.2013
BENCE COK GÜZEL YAZANIN HELAL OLSUN. TAM MERAK ETTİĞİM HERŞEY VAR. NİCE SİTELERE...

apo
02.12.2013
ben çok beğendim ALLAH razı olsun benim ödevime lazım oldu gençler :)

Büşra
24.11.2013
Hz.muhammed

Hz.Muhammed (s.a.s)in davranışlarını örnek almalıyız.

Cevaplar : (3) Kişi Yoruma Cevap Yazdı
1
mihrunisa alevsu altınpınar
12.03.2014
çok doğru güzel ve çok yerinde bir söz.keşke herkez peygamberimiz kadar iyi bir kul olabilse ALLAH ın .
2
SÜMBÜL
13.02.2014
VALAHA NE DİYEYİM HZ. HÜSEYİN ÖLÜMÜ HEPİMİZİ ÇOK ÜZÜLDÜ.
3
aysel
25.12.2013
COK GUZEL YAZMISSINIZ.

  Cevap Yaz    

tuğba
01.11.2013
ÇOK GÜZEL ÇOK BEĞENDİM SÜPER :)

muaz
23.10.2013
çok uzun ama çok güzel harikaa

ilhan
20.10.2013
çok iyi ama çok uzun yaz yaz bitmiyo bi ödewim vardı yaza yaza bitiremedim ama genede bu site harika bişey teşekkürler

MELİSA
19.10.2013
BU SİTEYİ ÇOK BEĞENDİM ÇOK GÜZEL BİR METİN OLMUŞ YAZANLARIN EMEĞİNE SAĞLIK

irem
13.10.2013
bu siteyi kuranlardan allah razı olsun gerçekten çok uğraştırıcı bir metinGizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Hz Muhammedin Hayatı, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Kasım - 2014