hzmuhammedinhayati.gen.tr
Hz Muhammedin Hayatı

Hz Muhammedin Kısaca Hayatı

Hz Muhammedin Eşleri Ve Çocukları

Hz Muhammedin Çocukluk Dönemi

Hz Muhammedin Katıldığı Savaşlar

Hz Muhammedin Çocukları

Hz Muhammedin Gençlik Dönemi

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar | En Çok Tartışılan Konular | En Çok Okunan Yorumlar
Bedir Savaşı

Bedir Savaşı, Müslümanlar ve Kureyşli müşrikler arasında 13 Mart 624 tarihinde yapılmış olan ilk savaştır. Bu savaş Müslümanlar ve Kureyşliler arasında olmasına rağmen, İslamiyet açısından oldukça önemlidir. Müslümanların buradan zaferle ayrılması, İslamiyet'in yayılmasında önemli bir etkendir. Bedir savaşçıları Ashab-ı Bedir ya da Bedriyun olarak bilinen kişiler, Hz Muhammed'in sahabeleri içinde oldukça kıymetlidir. Bu zafer İslam camiası açısından temellerin sağlam olmasına yardımcı olmuştur. Hz Muhammed savaş öncesinde secdeye kapanarak, "Ey Allah'ım şu küçük ordu eriyip giderse, yeryüzünde sana ibadet edecek kimse kalmayacaktır." demiştir. Bu savaşın Kadir gecesiyle aynı geceye denk geldiği söylenmektedir. 

Bedir savaşının nedenleri nelerdir?

Bu savaşın en önemli nedeni Müslümanları hicrete zorlayan Kureyşlilerin, hicret sonrası geride bırakılan malları yağmalamalarıdır. Müslümanlar mallarını kullanamadıklarından sıkıntı çekiyor, çareyi ticaret kervanlarına saldırmakta buluyordu. Kureyşliler içinse, kervanlarının Müslümanlar tarafından yağmalanması olarak bilinir. Yağmalanan kervanlardan dolayı maddi kayıplara uğruyorlardı.

Bedir Savaşı

Bedir savaşı

Bedir Medine'nin 120 km güneybatısında kalan, Kızıldeniz'e 20 km mesafede bir kasabaydı. Mekke ve Medine arasından geçen kervanlar buradan Suriye'ye kadar gitmekteydi. Buradaki halkta kervanlara verdikleri hizmetlerle geçiniyordu. Malları yağma edilen Müslümanlar, buna karşılık kervanlara saldırı düzenleyerek geçimlerini sağlıyorlardı. İçinde oldukça fazla ticari mal bulunan Ebu Süfyan yönetimindeki bir kervana yapılacak saldırıyı haber alan Kureyşliler savaş hazırlıklarına başladı. Ebu Süfyan ise kervanın yolunu değiştirdi. Müslümanlar Bedir yakınlarında Hz Muhammed komutasında 305 kişiyle kervanı beklerken, Kureyşliler de 950 kişilik bir ordu hazırlayarak, Ebu Süfyan'ın tehlikenin bitti demesine rağmen, Bedir'e doğru yola çıktı. Ordular karşılıklı geldiklerinde, Arap savaşlarının geleneği olan "Er dileme" için aralarında üçer kişi seçtiler. Yaptıkları üç karşılaşmayı da Müslümanlar kazandıktan sonra, savaş başladı. Kureyşliler komutanları olan Ebu Cehil öldürüldükten sonra dağıldılar. Hz Ali bu savaşta önemli bir rol oynamıştır. Hz Muhammed'in bayraktarlığını yapıp, müşriklere ağır kayıplar verdirmiştir. Geride 70 ölü ve bir o kadar esir bıraktılar. Müslümanların kaybı ise 14 kişiydi. Savaşı Müslümanlar kazanmıştı. Hz Muhammed esirlere iyi muamele edilmesini, ihtiyaçlarının görülmesini istedi. Esirlerden sadece iki kişi idam edilmiştir. Bunlar Müslümanlara eziyet yapmış olanlardı. Savaşta öldürülenler arasında Ebu Süfyan'ın kayınpederi, oğlu ve kayınbiraderi de bulunuyordu. Ebu Süfyan ve karısı bunun intikamını almak için yemin etmiştir. Müslümanlar esirlerin karşılığında Mekkelilerden yüklüce miktarda para aldı. Savaş alanında elde edilen ganimetlerle birlikte alınan paralarda Müslümanlar arasında eşit olarak paylaşıldı.

Bedir savaşının sonuçları nelerdir?

  • Bu savaşın Müslümanlar açısından manevi etkisi oldukça fazladır. Bu zaferle Hz Muhammed'in nüfuzu oldukça artmıştır. Müslüman olmak isteyenlerin sayısında artış olmuştur.
  • Medinelilerden putperest olanlarda, bu zaferle birlikte İslam'ı kabul etmeye başlamıştır.
  • Bedir savaşı sonunda Hz Muhammed'in esirler ve elde edilen ganimet hakkındaki kararları, İslam savaş hukukunun temellerini atmıştır.
  • Bedir savaşında yenilen Mekkelilerin Arabistan'da ki itibarları sarsılmıştır.
  • Kureyşliler savaş sonrası intikam alma duygularından dolayı yeni planlar yapmaya başlamışlar. 
  • Medine'de bulunan Museviler Kureyşlilere yardım ettiklerinden, Müslümanlar ile aralarındaki anlaşma bozulmuştur. Bu yüzden Yahudi kabilesi Beni Kaynuka, Müslümanlar tarafından kuşatılmış ve göç etmeye zorlanmıştır. 
  • Bedir kuyuları ve Şam ticaret yollarının idaresi Müslümanların eline geçmiştir.
  • Savaştaki bir kısım Mekkeli esir, okuma yazma bilmeyen Medinelilere bunu öğreterek serbest kalmıştır.

Yayınlanma Tarihi : 03.01.2014 04:20:27

Yorumları ve Tartışma Forumları
İsminiz :
Yorumunuz :
Yorumunuza gelen cevapları takip etmek istiyorsanız, E - Posta adresinizi girmelisiniz. ( E - Posta Adresiniz Site de Yayınlanmaz)
Güvenlik : Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin

26 Yorum Yapılmış "Bedir Savaşı"&9786;&9786;&9786;
21.10.2014
Çok güzel bir site.. herkeze tavsiye ederimm &9786;&9786;

ayşenur
20.10.2014
Uzun ama bence çok güzel bir site herkese tavsiye ediyorum yapanlara çok taşekkür ederim

nazlı
20.10.2014
Uzun ama bence çok güzel bir site herkese tavsiye ediyorum yapanlara çok taşekkür ederim

ÖMER FARUK YAREN
30.09.2014
(Müslümanlar mallarını kullanamadıklarından sıkıntı çekiyor, çareyi ticaret kervanlarına saldırmakta buluyordu.) Admin lütfen kaynakları ve ifadeleri iyi kontrol edelim müslümanlar eşkiya degillerdi ve geçimlerinide bundan sağlamıyorlardı bana bunla ilgili bir tane kaynak gözteremezsiniz

ihsan orhan
29.07.2014
ewet güzel bi site dinimizin temeli atılan tarihi yazıyor bilgilendiriyor daha ne olsun okuyun bilgilenin benim gibi saolun

melis akkulu
14.05.2014
yazılıya inşallah yardımcı olur

aleyna
20.04.2014
bence eksik olmuş tam anlatılmamış eksikler var.

BARAN
01.04.2014
ÇOK GÜZEL SİTE SİZDE DENEYİN BENCE
,

yıldırım
18.03.2014
kureyş peygamber efendimizin kendi mensup olduğu kabiledir kendi ksbilesiylemi savaşıyor peygamber efendşimzi

hüdai
06.03.2014
Çok güzel bir site ödevini yapmama yardımcı oldu

Sezen
04.03.2014
Çok güzel çok beğendim.Konu anlatımımı bu sayfadan yapacağım umarım yüksek bir not alırım.Gerçekten çok emek verilen bir sayfa .

rabia
02.03.2014
çok iyi bir site tek kelimeyle süper diyorum

müslüm
26.02.2014
çok sağ olun gerçekten çok iyi aşıklanmış

mislina
24.02.2014
çok begendim çok güzel bir site

demlisu
20.02.2014
ben ok beğendim ama önemi yazmıyor

Nisa ebrar HAYKIR
29.12.2013
Çok iyi bir site .Hayran kaldım.

ilana
13.12.2013
çok güzel bir site gerçekten çok işime yaradı

GÖZDE
10.12.2013
ÇOK GÜZEL BİR SİTEYMİŞ TEŞEKKÜR EDERİM İYİ GÜNLER

hayriye
09.12.2013
sınava burdan çalıştım sınavım çokgüzel geçti sınavdan 95 aldım sadece peygamber efendimizin 1 oğlunun ismini yazmayı unutmuşum

ÖMRÜMSÜN
09.12.2013
iSLAMLA İLGİLİ HERŞEY GÜZELDİR BİZ ALLAHA VE PEYGAMBER EFENDİMİZE İNANIYORUZ EN GÜZEL ŞEY ALAHIN YOLUNDA OLMAK BU DÜNYAYI DÜŞÜMME DİGER DÜNYAYI DÜŞÜN ELNDE SONUNDA DİGER DÜNYADA OLACAGIZ İNŞALLAH MÜSLÜMAN KARDEŞLERİMİZLE CENNETTE OLACAGIZ KENDİNİZE İYİ BAKIN HEP ALAHIN YOLUNDA OLUN

iremsu
07.12.2013
tebrik ederimçok iyi bir site teşşekürler

zeliha
04.12.2013
çok iyi ödevimi hoca çok beğenicek

dilan
03.12.2013
çok güzel sayenizde 3 artı aldım

yusuf
27.11.2013
Çok güzel bir anlatım herkese tafsiye ediyorum...

nurgül önen
26.11.2013
bence güzel ama benim ödevim için çok uzun ayrıca sadece bedir savaşını anlatmalıydınız mesela bedir savaşının nedenleri sonuçları ölenlerini falan ama yinede bilgi iyice kazılmıştı buda güzel bişi

hatice
20.11.2013
çok güzel bir anlatım herkeze yararı var veiyi şekilde anladım herkez bence bundan yararlanmalı

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Hz Muhammedin Hayatı, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Ekim - 2014