hzmuhammedinhayati.gen.tr
Hz Muhammedin Hayatı

Hz Muhammedin Kısaca Hayatı

Hz Muhammedin Eşleri Ve Çocukları

Hz Muhammedin Çocukluk Dönemi

Hz Muhammedin Katıldığı Savaşlar

Hz Muhammedin Çocukları

Hz Muhammedin Gençlik Dönemi

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar | En Çok Tartışılan Konular | En Çok Okunan Yorumlar
Hz Muhammedin Hayatı

Sevgili Peygamberimiz 20 Nisan 571 Pazartesi günü Mekke’de doğdu Babası Abdullah, annesi Âmine, dedesi Abdülmuttalip, büyük babası Vehb, babaannesi Fatıma, anneannesi ise Berre’dir.

Doğduktan sonra 4 yaşına kadar sütannesi Halime’nin yanında, bundan sonra 2 yıl boyunca da annesi Amine’nin yanında kaldı6 yaşında iken annesi onu akrabalarıyla tanıştırmak ve babası Abdullah’ın kabrini ziyaret etmek için Medine’ye götürdü.

Hz Âmine, kocası Abdullah’ın kabrini ziyaret etmiş, Hz Peygamber de Neccaroğulları’ndan.

Akrabasıyla tanışmıştı Âmine dönüşte Ebva denilen yerde hastalanıp vefat etti ve orada toprağa verildi Bu sırada yolculukta kendileriyle birlikte olan Ümmü Eymen onu Mekke’ye ulaştırdı ve dedesine teslim etti.

Hz Muhammedin Hayatı

6 yaşından 8 yaşına kadar dedesi Abdulmuttalib’in yanına kaldı O da ölünce, vasiyeti üzerine amcası Ebu Talib’in evine taşındı Ebu Talib, Peygamber Efendimizin babasıyla hem baba hem de anne gibi kardeşti.

13 yaşından itibaren amcaları ile birlikte ticarete atıldı Uzun bir süre bu işle meşgul oldu ve bu alanda doğrulukla, dürüstlükle tanındı Henüz 20 yaşında iken hırsızlık, gasp, eşkıyalık, zulüm ve haksızlıklara karşı bir tedbir almak amacıyla bazı Mekkelilerin oluşturduğu Hılfulfudül adlı kuruluşa katıldı ve etkili bir üye olarak görev yaptı.

25 yaşına geldiğinde Hz Hatice ile evlendi Hz Hatice bu esnada kırk yaşında idi ve onunla evlenmeye karar verişinde Sevgili Peygamberimiz “el-Emin: Güvenilir, dürüst” olarak tanınması birinci derecede rol oynamıştı.

35 yaşına geldiğinde Ka’be hakemliği yaptı; Ka’be’nin tamiri sırasında Haceru’l-esved’in yerine konulması sırasında ortaya çıkan anlaşmazlığı, taşı bir yaygı üzerine koyup tüm kabile reislerine taşıtmak suretiyle giderdi, böylece kabileler arasında çıkması muhtemel bir kavgayı önlemiş oldu.

Peygamber Efendimiz 40 yaşlarına yaklaştığında kendisinde insanların arasından uzaklaşıp kırsal alana çıkmak, yaratılışın ve evrenin inceliklerini düşünmek arzusu uyandı Bu münasebetle belli sürelerde Hira-Nur dağındaki mağarada kalmaya başladı Nihayet 40 yaşında iken 610 Ramazan ayında bir gün Cebrail Aleyhisselam geldi ve vahiy süreci başlamış oldu İlk vahiy edilen ayetler, “Yaratan Rabb’inin adıyla oku!” diye başlıyordu Böylece Yüce Allah tarafından Peygamberlikle görevlendirilmiş oldu.

Peygamber Efendimizin İslam davetine evet diyerek ilk inanma şerefine Hz Hatice, Hz Ali, Hz Zeyd b Harise ve Hz Ebu Bekir eriştiler Bunları Hz Osman, Abdurrahman b Avf, Sa’d b Ebi Vakkas, Talha ve Zübeyr Hazretleriyle diğerlerini takip ettiler.

Peygamberliğin ilk altı yılı dolarken Hz Hamza ve Hz Ömer gibi yiğitlik ve cesaretleriyle tanınan zatlar Müslüman oldu.

10 Peygamberlik yılında peş peşe Hz Hatice ve Ebu Talib ölünce düşmanların eza ve cefaları bir kat daha arttı Çünkü bunlar hatırlı insanlardı, çevreleriyle Peygamberimize destek veriyorlardı Bu sırada Hz Peygamber, dış destek sağlamak amacıyla Taife gitti Ne var ki Taifliler İslam’ı kabul etmediler, Hz Peygamber’e destek vermediler, üstelik onu taşlattılar, üstü başı kan içinde kaldı, Taif dışında bir bağa sığınarak taşlanmaktan kurtulabildi.

Ardı arkası kesilmeyen bu sıkıntılar devam ederken aynı günlerde Sevgili Peygamberimiz Mirac’ta İlahi ikramların doruğuna eriştirildi, Yüce Allah’ın huzuruna yükseltildi ve İlahi buyrukları, aracı olmaksızın dinlenme ve alma imkânına kavuşturuldu.

Bütün zorluklara rağmen Hz Peygamber İslam’ı tebliğ çabalarını sürdürüyordu Birer yıl arayla 1 ve 2 Akabe Biatları yapıldı Bunu takip eden zaman diliminde Yüce Allah’ın izni ve buna bağlı olarak Hz Peygamber’in müsaadesi üzerine Müslümanlar Mekke’den Medine’ye göç ettiler İslam tarihi literatüründe buna, “hicret” denilmiştir En sonunda Sevgili Peygamberimiz de Hz Ebu Bekir ‘le birlikte Medine’ye göç etti.

Efendimiz(sav) Medineli Müslümanlar yani Ensar = Yardımcılar ile Muhacirler = hicret edenler arasında kardeşlik kurdu.

Puta tapıcılarla Müslümanlar arasında Bedir, Uhud, Hendek, Müreysi gibi savaşalar oldu Hz Peygamber’in sağlığında İslam elçisi dokunulmazlığı olduğu halde öldüren ve Medine’ye saldırmayı tasarlayan Hıristiyanlara karşı da Mute ve Tebük seferleri düzenlendi, 630 yılında Mekke fethedildi Hz Peygamber, çıkmaya mecbur olduğu vatanına üstünlük sağlayarak ve genel af ilan ederek girdi.

Peygamber Efendimiz, 632 yılında hac esnasında Mekke’de Arafat’ta yüz binden fazla Müslüman’a bir konuşma yaptı İslam düşüncesinin bir özeti olan ve insan hakları bakımından çok mükemmel prensipler içeren bu konuşma İslam tarihinde “Veda Hutbesi” diye anılmaktadır.

İslamiyet’i sabırla, azimle, cesaretle, insanlara ulaştıran Sevgili Peygamberimiz, 8 Haziran 632 Pazartesi günü hayata gözlerini yumdu, Allah’ın rahmetine kavuştu, cenaze namazı erkekler, kadınlar ve çocuklar olmak üzere sıra ile cenazenin bulunduğu hücre-i saadette kılındı ve orada toprağa verildi .

Not :Peygaber efendimizin hayatı hakkında eksik bilgiler olabilir sol alta bulunan "Hz Muhammedin Hayatı Soru ve Cevapları" bölümüne bilgileriniz paylaşırsanız yayınlayarak diğer kullanıcılarıda bilgilendire bilirsiniz

Yorumları ve Tartışma Forumları
İsminiz :
Yorumunuz :
Yorumunuza gelen cevapları takip etmek istiyorsanız, E - Posta adresinizi girmelisiniz. ( E - Posta Adresiniz Site de Yayınlanmaz)
Güvenlik : Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin

1462 Yorum Yapılmış "Hz Muhammedin Hayatı"belinay
16.09.2014
çok sağolun gerçekten çok güzel anlatmışsınız

İsrafil Topdağı
16.09.2014
Taşlanmak basitleştırmeye yönelik olmamış mı

fatma bozkır
15.09.2014
herkezi peygamber ahlakıyla yasamaya onun yolundan gitmeye davet ediyorum

hasan
14.09.2014
teşekürler çok güzel anlatılmişş

gökberk
11.09.2014
hz muhametin hayatından her zaman etkilenmişimdir bumda bi acayip etkilendim

Turan
11.09.2014
ALLAH Bizi HZ.PEYGAMBER EFENDIMIZLE CENNETDE komsu etsin.insALLAH

irem
10.09.2014
arkadaşlar berganber efendimiz kaç yılında mekkeden medineye hicret etti.
inşallar bizlerde müslümanlık görevlerimizi yerine getire biliriz cennette layık bir kul olabiliriz

Ayşenur Ömeroğlu
08.09.2014
TEŞEKKÜRLER ÇOK GÜZEL anlatmışsınız

diyar
04.09.2014
Peygamber efendimizin hayatını çok iyi anlatmışsınız teşekkür ederim

maya
03.09.2014
iyi pek eksik yok ama bence kısa olmuş :)

deniz demir
03.09.2014
Allah hepimizin yardımcısı olsun

hepimizin yardımcısı olsun

Cemal KAYNAR
31.08.2014
Hz. Peygamberin kabrinin bulunduğu yerini ilgili makamlardan inceleme yapılması ve kemik analizi yapılmasındaki erimesinde bulunan toprak analizinde kemik bulgularına rastlanılmayacaktır.Allah CC naaşını yeryüzüne haram kılmıştır.

sude
30.08.2014
Rabbim sünnet ehli olarak yaşamayı ve şeffatine nail omayı nasip etsin. Rabbim bu yazıyı paylaşanlardan da okuyanlardan da amin diyenlerden de razı olsun

sercan
27.08.2014
bence bunların hepsi doğru çünkü bunlar değişmeyen olaylardır ve ömür boyuda değişmeyecektir çünkü allah bunları bizim için insanlar için yapmıştır ve bizi sevdiğinden dolayı peygamberleri ve bu gibi olayları bizim doğru yola ulaşmamız için yapmıştır

faysal
22.08.2014
ne mutlu bize ki allahıma binlerce şükürler olsun ki senin ümmetindeniz

aliosman SARIKAYA
22.08.2014
allah bizi kendi yolunda ayırmasın

kadir genc
19.08.2014
Allah cc bizi hz muhamedde komsu eylesin yolundan bizi ayirmasin.

mehmet
19.08.2014
Anam babam feda olsun
Ya muhammed mustafa.

buket
17.08.2014
hz muhammed ticarete ve iyiliğe düşanlık yerine barış
ile karşılık verirdi

ebru
17.08.2014
Y RESULL ALLAH SENİN YERİNİ KİMSE TUTAMAZ

buket
16.08.2014
peygamber efendimiz önemliliğin , sevginin , sadakatin
,iyiliğin , hayatın , yaşamın , güvenilirliğin ve barışın hayatımızdaki en önemli olduğunu bilir ve
bizimde onun hayatını bilmemiz gerek

vakkas öztürk
15.08.2014
belki sayenizde oyun oynayabilirim

gizem
14.08.2014
hz. MUHAMMED sav.akrabalarından şiddet görmüştür.

Selami
14.08.2014
Emeğiniz için teşekkürler. Yalnız Efendimizin (S.A.V.) hayatının anlatıldığı bir sitede tarot falının reklamı bulunmaktadır. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu...

Bir de Nazlı arkadaş. Allahın (C.C.) kulu olursun. Peygamberin (S.A.V.) ümmeti olursun. Biraz dikkat...

burcu
12.08.2014
gerçekten kuran kursunda sınav olacak inşallah başarılı olurum şimdiden bu yazıları kim yazdıysa ellerine sağlık azıcık baktım çok güzel teşekkürler :)

ibrahim
11.08.2014
hz muhammed.e canımı seve seve feda ederdim ben seni gürmeden sevdim ya resulalla

buket
11.08.2014
peygamber efendimiz s.a.v dürüstlüğünden ötürü çok
bilinen ,sevilen , önemli kişidir ben peygamber
efendimizi bilmezken onun adını söyleyemezken yaşamını
anlayıp anlatamazken günahımın arttığını zannederdim.
ve de size okuyup dinlemenizi başkalarına anlatmanızı
tavsiye ederim.

şaban çavdar
10.08.2014
Allah bizleri hz muhammedin yolunda giden kullarndan eylesin
Amin.

ridvan yondem
05.08.2014
Keske hepimiz onun yolundan gidebilsek vekeske hepimiz peygamer efendimiz gibi ola bilsek ALLAHIM hepimize nasip atsin bunuyazan butun kardeslerimin ALLAH yar ve yardimci olsun

zeynep ulaş 9 yaşındayım
05.08.2014
allahım sen süriyelere yardım et bize de flistın israil bizi öldürücek kacamayız hişbiyere çünkü kaşış yolu yok eninde sonunda dünyada zaten biz ölüceğiz rabimimiz

ercan
03.08.2014
Çok beğendim çünkü bu sayede hazreti muhammed`in hayatını öğrenmiş oldum.Ve Kur-an`ı Kerim dersinde arkadaşlarım karşısında mahcup olmadım Sağolun var olun

mertali
01.08.2014
çok güzel miş bu yazıyı yazana teşekkür ediyorum saygılarımla enes karasolak abicim senide çok seviyorum :)))

hilal
31.07.2014
hazreti muhametin hayatını çok seviyorum bence herkes örenmeli çok faydalı

dogan
31.07.2014
insanlar öldukten sonra ruh haleri yani hangi görunumu alir

hümeyra akkoca
30.07.2014
çok beyendim ödevim sizin sayenizde notum iyi oldu

Fidan Nur Güngör
25.07.2014
PEYGAMBER EFENDİMİZİN İLAHİLERİNİ BİLEN VARMI

hatice
25.07.2014
h.z peygamber efendimiz ölen birisinin namazını kılmamıştır o kimdir?

nazlı
23.07.2014
iyikide sonrasülünkuluyum bununiçin
allahımabinlerceşükür

irem su
23.07.2014
allah rahmet eylesi amin birde arkadaşlar bana dua edermisiniz yarın kuran sınavına gidecemde

martiinaaaa
21.07.2014
çok güzel PEYGAMBER EFENDİMİZ çok değerli bir insandır çok iyiymiş iyinin yanındaymış :D

meryem
19.07.2014
peygamberefendimiziinşallahrüyalarımızdagörürüz

M SEFA
18.07.2014
HZ MUHAMET MEKEDE ONA BU İSMİ VERMİŞLER MUHAMEDUL EMİN

tanju
18.07.2014
allahın selamı ,rahmeti,bereketi aff ve magfiriyeti ümmetin üzerine olsun rabbim sevgili için dükülen göz yaşları hürmetine yetimlerin mazlumların yanında olsun rabbim sevgili peygamber efendimiz s.a.s sefaatine nail etsin bizleri bu gün de yeni bir güne girerken hayat imtihanına baslamış olduk rabbim sen bizi şaşırma bizler beşeri kullarınız bezleri hz ali nin deyisi gibi nefsimizle bir basımiza koma sen bizi bizden daha iyi bilirsin rabbım kurbanın olam sevgılının kapısında küle olam senden bir duamız var . rabbim sevgililer sevgilisinin sevgisini kalbimizden çıkarma rabbim sevgili (hz muhammed ) anılırken gözlerden yürekten yaş eksik etme kurbanın olam bizlerin kalplerini taşlaştırma rabbim yumusat yumusat yumusat ki pamuk sert kalsın kalplerın yanında elhamdulillah.

zehra
14.07.2014
allah aşkına yanıp tutuşmak her zaman onu anmak

nazm
11.07.2014
arkadaslar cok yanlis yorumlar yapiyorsunuz cok isime yaradi odevim icin demek ne demek odevin olmasa peygamber efendim (sav)in hayatini ogrenmiycekmiydiniz yanlos yorumlar yapmayin gozunuzu seveyim

ibrahim halil GÜMÜŞ
05.07.2014
hz.muhametin hayatını tam şekilde eklerseniz daha güzel olur teşekür ederim

ZEYNEP SEVDE
05.07.2014
peygaberimiz SITMA hastalığı yüzünden vefat etti ...

esra güngör
05.07.2014
süper kuran kursu öğretmenimin verdiği ödev oldu bitti yazan kişi çok yaşasın ellerine sağlık

gizem
03.07.2014
hz muhammed hangi hastalığa yakalanıyor?

havin yıldız
03.07.2014
o dönemde yaşamak ister ve hz. muhammed s.v.a mi görmek isterdim allah rahmet eylesinGizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Hz Muhammedin Hayatı, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Eylül - 2014